Ogólne

Najczęstsze usterki w maszynach rolniczych

Wszelkie maszyny rolnicze, w tym ciągniki narażone są na szereg usterek. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż tego typu maszyny są dość mocno eksploatowane. To wpływa na szybsze zużycie się podzespołów. Warto zatem wiedzieć jakie elementy w ciągnikach najczęściej ulegają awariom.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Części do ciągników najczęściej ulegają awariom z powodu zanieczyszczeń mechanicznych. Nie może to dziwić. W końcu maszyny rolnicze pracują często w bardzo trudnych warunkach. Dlatego też narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Te powstają poprzez kontakt z wilgocią, wodą oraz brudem. W związku z tym, jeśli chce się uniknąć częstych awarii części do ciągników należy o nie szczególnie dbać. Moa tu o ich systematycznym oczyszczeniu. Należy regularnie usuwać z nich glebę, rośliny czy słomę.

Układ hydrauliczny i silnik

Na usterki i awarie szczególnie narażony jest układ hydrauliczny oraz silnik. Dotyczy to przede wszystkim tych maszyn rolniczych, które nie zostały w sposób prawidłowy zabezpieczone po zakończeniu sezonu. Dlatego, aby uniknąć częstych awarii układu hydraulicznego pamiętać należy o systematycznym czyszczeniu filtrów oraz całego układu, a także regularnej wymianie oleju. Jeśli chodzi o silnik po podstawą jest wymiana oleju silnikowego, ale również systematyczne przeglądy techniczne.

Zespoły ruchowe, łańcuchy, przekładnie

Mocno eksploatowane części do ciągników to także zespoły ruchowe, łańcuchy oraz przekładnie. Wszystkie te elementy również często ulegają awariom. Pamiętać trzeba także o tym, że zespoły ruchome zużywają się bardzo szybko podczas pracy. Dlatego dbać trzeba o nie w sposób szczególny. Podstawa to ich regularne smarowanie. Zmniejsza to ich tarcie, a tym samym zwiększa ich żywotność. Podobnie jest w przypadku łańcuchów oraz przekładni.

Choć dostępność części do ciągników i innych maszyn rolniczych jest szeroka, to nie trzeba narażać się na dodatkowe koszty związane z ich wymianą. Czasem wystarczy odpowiednia dbałość o wszystkie podzespoły. Dzięki temu ciągnik z pewnością będzie mógł pracować przez długi czas bezawaryjnie.